• Wpisów: 26
  • Średnio co: 26 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 19:08
  • Licznik odwiedzin: 5 109 / 723 dni
 
a.painted.smile
 
Ohayo!


Titanic w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, otarł się o górę lodową i zatonął.
foto-del-titanic-real.png


Przedstawię Wam teraz różne ciekawostki na temat tego statku;
1. Titanic miał dwóch braci bliźniaków - Olympica i Britannica (niektórzy mówią, że był jeszcze Gigantic, albo że Gigantic był zamiast Britannica).
2. "Niezatapialny". Dlaczego?
Kiedy Titanic wypływał w swój dziewiczy rejs, mało kto wierzył w to, że może on zatonąć. Dlaczego tak było? Wszystko zaczęło się podczas budowy Olympica. Wtedy w prasie pojawiło się określenie, że jest to statek "praktycznie niezatapialny". Przekonanie to wynikało z tego, że statek budowano według najnowszych osiągnięć techniki i wyposażono go w system wodoszczelnych grodzi, które miały gwarantować, że Olympic nie zatonie.
Podobny system zainstalowano na Titanicu. Skoro więc "brat" Olympica miał być jego ulepszoną wersją, nazwany został już nie "praktycznie", ale po prostu, "niezatapialnym".
3. Pechowa pasażerka statku
Była nią Edith Russel, europejska korespondentka ds. mody amerykańskiego pisma "Women's Wear", która w związku ze swoją pracą bardzo często podróżowała między Ameryką a Europą. Była to osoba nader pechowa. Uległa kilku nieszczęśliwym wypadkom, z których ledwo uszła z życiem. Po kolejnym takim zdarzeniu, wypadku samochodowym, jej matka podarowała jej małą figurkę świnki, która miała stać się talizmanem Russel. Matka przykazała jej, by zawsze nosiła świnkę przy sobie.
Początkowo Edith Russel nie planowała podróży Titanikiem. W Europie przebywała w interesach, a do Ameryki miała wracać zupełnie innym, wcześniejszym statkiem. Kiedy jednak dowiedziała się, że może zarezerwować miejsce na Titanicu, zrobiła to bez wahania, gdyż przed opuszczeniem Europy chciała jeszcze zobaczyć Wielkanocne Wyścigi Konne w Paryżu.

Dzień przed wypłynięciem Titanica chciała jednak odwołać swoją rezerwację, ponieważ gwałtowna wichura wzbudziła w niej złe przeczucia. Poinformowano ją, że nic nie stoi na przeszkodzie, by płynęła innym statkiem, ale na Titanicu są już jej bagaże. Musiałaby więc płynąć bez nich.
Russel się jednak na to nie zdecydowała. - Mój bagaż jest więcej wart niż ja sama, więc chyba powinnam płynąć wraz z nim - powiedziała. W bagażu zawierającym cenne próbki handlowe znajdowała się też jej świnka, a Russel nie chciała podróżować przez ocean bez niej. Figurka dobrze spełniła swoją rolę. Russel przeżyła katastrofę i dożyła sędziwego wieku 95 lat.
4. Teoria spiskowa: Titanic-Olympic, Olympic-Titanic. Czy statek marzeń wypłynął w ogóle w morze?
To jedna z mniej znanych teorii spiskowych dotyczących liniowca. Zgodnie z nią, przed słynną katastrofą, do jakiej doszło w nocy z 14 kwietnia/15 kwienia, właściciel dwóch potężnych statków - Olympica i znajdującego się jeszcze w budowie Titanica - wpadł na szatański plan. Oba statki miały zostać... zamienione. Po co? Wszystko miało się zacząć od zderzenia znajdującej się w służbie od 1911 r. jednostki RMS Olympic z okrętem Royal Navy, HMS Hawke. Podczas kolizji bliźniacza Titanicowi jednostka została poważnie uszkodzona. Jakiś czas później Olympic zaliczył kolejną usterkę, tym razem tracąc płetwę sterową. Oba uszkodzenia, ze względu na konieczność poniesienia przez armatora wysokich kosztów napraw, spowodowały opóźnienie w planach oddania do eksploatacji Titanica oraz spore straty finansowe dla firmy White Star Line.

Właśnie wtedy, według spekulacji, miała się pojawić się koncepcja zamiany statków i sfingowania zatonięcia jednego z nich. Plan był taki: Titanic (w rzeczywistości naprawiony i "przefarbowany" Olympic) miał zatonąć podczas dziewiczego rejsu, a wszyscy pasażerowie, wraz z poinformowaną wcześniej o mistyfikacji załogą, zostać mieli uratowani przez ekipę ze znajdującej się nieopodal jednostki SS Californian. Dzięki temu armator miał otrzymać pieniądze z ubezpieczenia, co pozwoliłoby mu wybrnąć z kłopotów finansowych. Jednak nie wszystko potoczyło się zgodnie z planem. Nie przewidziano, że Titanic-Olympic zderzy się z górą lodową, a SS Californian nie zdąży z pomocą.
5. Wierzcie albo nie: Titanic ofiarą niemieckiego U-Boota
Jeśli wierzyć tej dość często powielanej hipotezie, to RMS Titanic stał się jednym z najbardziej spektakularnych celów niemieckich okrętów podwodnych. Według niektórych, to wcale nie góra lodowa doprowadziła do klęski statku, ale właśnie Niemcy.
Po co ktoś miałby wystrzelić torpedę w kierunku statku pasażerskiego? W ten sposób Niemcy chcieli rzekomo udowodnić Brytyjczykom, że zbudowanie niezatapialnego statku jest niemożliwe. Biorąc pod uwagę fakt, że w czasie II wojny światowej naziści storpedowali kilka statków pasażerskich, nie można wykluczyć, że Titanic stał się dla Niemców polem doświadczalnym.
Na razie to pięć ciekawostek o statku marzeń, zapraszam na kolejny wpis z ciekawostkami i... Wpis o moich odczuciach co do tego?
Sayonara i do następnego wpisu!

Nie możesz dodać komentarza.